Сп. My smile, февруари 2014 г.
Съвременната дентална медицина разполага с голямо разнообразие от видове протезни конструкции и материали, от които те се изработват, за да разрешат разнообразните проблеми на пациентите. Ето и основните видове протезни конструкции според различни критерии.
Според това, дали могат да бъдат сваляни от пациента:
- неснемаеми (корони, мостове, фасети);
- снемаеми (частични и цели протези).
Видове корони и мостови тела според материала, от който са изработени:
- изцяло метални корони (фиг. 1а);
- метални с частична естетична инкрустация (от пластмаса, керамика или фотополимер) по предната повърхност – бленд корони (фиг. 1б);
- метални корони с цялостна естетична инкрустация – металокерамика или метал с фотополимерна инкрустация (фиг. 1в);
- изцяло керамични корони (фиг. 2);
- корони с циркониево кепе и керамична инкрустация;
- изцяло пластмасови корони и мостове, използвани само като временни конструкции (фиг. 3). Върху тях не само могат да се правят различни корекции за изясняване на желаната форма и контури на бъдещата постоянна конструкция. Те също така защитават изпиленото зъбно пънче от инфектиране с бактерии от устната кухина и от появата на свръхчувствителност.
Видове неснемаеми мостови конструкции според вида на мостоносителите:
- върху естествени зъби (фиг. 4);
- върху имплантати (фиг. 5);
- смесено (върху имплантати и естествени зъби) (фиг. 6).
Видове протези:
- цели или частични плакови протези (от пластмаса);
- от розова пластмаса, имитираща цвета на устната лигавица (фиг. 7 а, б);
- от прозрачна пластмаса при алергия към оцветителя в розовата пластмаса (фиг. 8);
- частична плакова протеза тип Кемени за временно възстановяване на един или няколко зъба, най-често във видимата област (фиг. 9);
- частична моделно лята скелетирана протеза. Тя е с по-малък обем, по-голяма стабилност и по-висока цена (фиг. 10);
- протези от мека пластмаса (фиг. 11).
Видове частични протези със специални опорно-задръжни елементи
Използват се при т. нар. комбинирано протезиране, когато зъбите се възстановяват както с фиксирани, неснемаеми конструкции (корони, мостове), така и със снемаеми протези. Това дава възможност неснемаемата конструкция да съдържа специален елемент, който да се свързва със съответен специален елемент от снемаемата протеза, позволявайки надеждна стабилност и различна свобода на движение. Този тип конструкции са значително по-сложни за изпълнение както за денталния лекар, така и за зъботехника и имат по-висока цена:
- частична протеза с телескоп-корони (фиг. 12);
- частична протеза с механични стави (фиг. 13);
- частична протеза с траверса (фиг. 14);
- частична протеза с фрез-техника (фиг. 15);
- назъбни протези с магнитно свързване.
Съвременната практика предлага различни модерни възможности за възстановяване на липсващи зъби. Към тях спадат и т. нар. адхезивни мостове (фиг. 16), при които липсващият зъб се задържа за съседните налични зъби благодарение на специално подсилено фибровлакно. Такива влакна се отличават с изключителна здравина и се използват в самолетостроенето. Когато се изработва адхезивен мост, съседните зъби не се изпиляват. В съседните зъби се изработват минимални улеи за поставяне на влакното или се използват формите на налични пломби.
Протетичната дентална медицина разполага с огромно разнообразие от конструкции, материали и подходи за възстановяване на загубените зъбни тъкани. Съвременната практика е с подчертан стремеж към извършване на неснемаемо (фиксирано) протезиране. За избиране на най-подходящото лечение е необходимо изработване на цялостен лечебен план. Зъболекарят и пациентът трябва да постигнат съгласие в избора на протетично лечение, което оптимално да възстанови дъвкателната, говорната функция и естетичния вид на пациента според неговите изисквания и възможности.
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.