Чрез процедурите по избелване може да се възстанови естествения цвят на зъбите и дори да се постигне по-светъл нюанс. Най-добре се повлияват зъби, чието оцветяване е в резултат на оцветяващи храни и напитки (чай, кафе, червено вино) и са в жълтеникав нюанс. Най-трудно се повлияват сивкавите зъби и тези, чийто цвят е резултат от вродени заболявания и прием на някои лекарства в периода на изграждане на зъбните тъкани. В тези случаи е подходящо протетичното възстановяване на формата и цвета, например чрез изработването на фасети.
Избелването бива кабинетно и домашно, като за постигане на най-добър резултат се комбинират двата подхода.
Процедурата по избелване на зъбите в денталния кабинет задължително се предшества от посещение за отстраняване на зъбен камък и полиране. Важно е да се планира нуждата от допълнителни интервенции, тъй като наличните във видимата област фасети, корони и пломби няма да променят своя цвят. Когато има такива възстановявания е добре те да бъдат подменени след процедурата по избелването, според получения краен цвят. Избелването в кабинета започва с поставянето на специални бариери за венците и устните, за да бъдат предпазени от избелващия гел. Следват две до три нанасяния на гела за 6 – 15 минути и активирането му със светлина. Възможно е получаване на повишена чувствителност в рамките на 2 до 3 дни след процедурата.
За постигане на още по-добър резултат и за поддържане на вече получения цвят може да се предприеме домашно избелване. По снет в кабинета отпечатък от зъбите зъботехникът изработва индивидуални прозрачни шини, в които се поставя избелващия агент. Капчица от гела се поставя по предната повърхност на зъбите в шината. Според концентрацията му, шината с гела престоява върху зъбите от 20 до 90 минути, като процедурата се повтаря до 14 поредни дни, не повече от един до два пъти в годината.
Ако избелването предизвика силна чувствителност, денталният лекар може да ви предложи специални десензитиращи гелове за облекчаване на тези оплаквания.
Изключително важно е след избелването да се спазва т.нар. „бяла диета” за срок от поне една седмица, а още по-добре две до три седмици. Тя включва прием на вода, бял хляб, сирене, пилешко месо и всички храни, несъдържащи силни пигменти. Забранени са кафето, чая, червеното вино, горските плодове и други. Ако това не се спазва е възможно навлизането на пигменти в дълбочина на емайла, които вече да не могат да бъдат повлияни чрез избелващи процедури.
По време на избелващи процедури не се препоръчват избелващи пасти. Това е така, защото гелът извлича натрупаните пигменти от междукристалните емайлови пространства и временно се отварят микропространства, които са причина и за повишената чувствителност. Ето защо след кабинетно или домашно избелване се препоръчват реминерализиращи пасти, съдържащи повишено съдържание на флуор или хидроксилапатит. Те запечатват отворените микропространства. Могат да бъдат използвани допълнително и специални реминерализиращи гелове, например на основата на калаен флуорид. Избелващите пасти се използват в останалото време за отстраняване на повърхностни петна от храни и напитки, като се редуват с реминерализиращи и антикариесни продукти.
В търговската мрежа цари истински хаос от нерегламентирани и несертифицирани продукти за избелване – някои с добър ефект, но опасни за здравето на зъбите, а други без особен ефект. Необходимо е използването само на проверени избелващи продукти и системи. Защото красотата никога не трябва да бъде за сметка на здравето.